Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Modernaus Vilniaus gidas

Francois Durif performance

Vilnius – tai ne tik baroko grožis, siauros Senamiesčio gatvelės ir šimtmečius menanti istorija. Vilniuje auga moderni miesto architektūra, skinda šiuolaikinė kultūra ir skleidžiasi pasaulyje garsūs meno talentai. Todėl verta atrasti ir atidžiau pasidairyti po erdves, kuriose sukaupti didžiausi modernaus ir šiuolaikinio meno lobiai, susipažinti su Lietuvos ir pasaulio meno tendencijomis, rasti bendraminčių ir tiesiog gerai praleisti laiką pasisemiant naujų idėjų. Šis gidas pasiūlys apsilankyti ne tik jau garsiose modernaus ir šiuolaikinio meno erdvėse, bet ir supažindins su netradicinėmis meno vietomis. Kur eisite šiandien?


Maršruto žemėlapis

 1. „Open gallery“

Vytenio g. 50, www.menufabrikas.lt, +370 656 28206  

Unikali nemokama meno galerija po atviru dangumi prikelia buvusias apleistas miesto teritorijas naujam gyvenimui. Industrinėje erdvėje naujai atsiskleidžia Lietuvos ir užsienio menininkų piešiniai ant fabrikų sienų, instaliacijos, skulptūros, performansai, nekomercinio kino seansai. Čia skleidžiasi urbanistinė kultūra ir atgaivinamas industrinis Vilniaus veidas. Menas įsikuria visur – nuo stogo iki požemių, o gamyklos teritorija tampa gyventojų bei turistų traukos centru. „Open gallery“ atvira visiems, čia organizuojamos netradicinės ekskursijos, šviesos meno instaliacijos tarnauja kaip funkcinis apšvietimas, kaip meno ekspozicijos platforma išnaudojami pastatų stogai.  Nuolatinė ekspozicija nuolat papildoma gatvės meno darbais ir instaliacijomis.  Menų galeriją „Loftas fest“ir aplink apleistas erdves užpildo aktualiausi pasaulinio garso menininkų darbai, atskleisdami dar nematytą Lietuvos sostinės veidą.

 2. Samuelio Bako muziejus

Naugarduko g. 10, www.jmuseum.lt, +370 5 2120112, I-V 10:00-18:00, V, VII 10:00-16:00 

Išskirtinė vieta atrasti litvakų paveldą – čia eksponuojama virš šimto Lietuvai padovanotų Lietuvoje gyvenusio Samuelio Bako tapybos darbų ir XIX a. Vilniaus žydų bendruomenės knyga, kurios puslapiuose devynmetis S. Bakas paišė gyvendamas Vilniaus gete. Pasaulyje pripažinimo sulaukęs dailininkas, kurio kūryba eksponuojama svarbiausiuose muziejuose, pirmąjį savo vardo muziejų nusprendė įkurti gimtinėje Vilniuje. Samuelis Bakas per 70 metų trunkantį kūrybinį kelią sukūrė savitą simbolių kalbą ir stilių, vadinamą alegoriniu realizmu. Paveiksluose galima išvysti ir dailininkui svarbias Vilniaus vietas, geto gyvenimo kasdienybę. Videogidas leidžia geriau perprasti metaforų kupiną garsiojo dalininko kūrybą, galima susipažinti su dailininko biografija. Čia regniamos edukacinės dirbtuvės apie dailininką ir žydų paveldą suaugusiesiems ir vaikams. Muziejus pelnė publikos numylėtinio prizą visuomeninio interjero kategorijoje konkurse „Tendencijos 2018“.

 3. „MO muziejus“

Pylimo g. 17, www.mo.lt, +370 609 83764

I, III-IV, VI-VII 10:00-20:00, V 10:00-22:00

Tai naujausias miesto muziejus, turintis daugiau nei 4500 modernaus ir šiuolaikinio lietuvių vaizduojamojo meno kūrinių nuo 1960 m. iki šių dienų. Ši ryški, aktyvi Vilniaus kultūrinė erdvė – mecenatų Danguolės ir Viktoro Butkų dovana miestui kviečia susipažinti su daugiau nei 200 lietuvių menininkų. Muziejus – puiki galimybė lietuvišką meną pažinti gyvai, modernioje aplinkoje.  „MO muziejus“ – vienas ambicingiausių architektūros projektų. Pastatą kūrė žymus architektas Danielis Libeskindas, tad pats muziejus atrodo kaip meno kūrinys. Jis kviečia žmones susivienyti, leisti laiko meno apsuptyje, patirti meną iš vidaus. Suprojektuotas skulptūrų sodas su terasomis jungia viešąsias erdves, sukurdamas įvairią aplinką. Ansamblis skatina prasmingo laisvalaikio idėją ir buria aktyvią meno gerbėjų bendruomenę. Muziejuje kupina erdvių bendrauti ir pasijusti meno dalimimi, čia veikia knygynas ir skaitykla, parduotuvė bei kavinė, organizuojami edukaciniai renginiai, reguliarūs kino seansai, diskusijos.

 4. Šiuolaikinio meno centras

Vokiečių g. 2, www.cac.lt, +370 5 2608960

II-VII 12:00-20:00

Didžiausias šiuolaikinio meno centras Baltijos šalyse, skatinantis Lietuvos šiuolaikinio meno raidą ir integraciją į pasaulinį kontekstą, pristatantis visuomenei naujausias šiuolaikinio meno tendencijas, inicijuojantis naujus meninius projektus ir priimantis keliaujančias parodas. Modernistinės architektūros pastate pristatomas naujausias, aktualiausias menas bei retrospektyvinės XX-XXI a. meno parodos, muzikos, šokio, mados, kino, animacijos renginiai, veikia veikia Jurgio Mačiūno fluxus kabinetas, kino salė, skirianti daug dėmesio naujos kino raiškos paieškoms, atvira neformali ŠMC skaitykla. Ypatingas ŠMC organizuojamas renginys – Baltijos tarptautinio meno trienalė, apjungianti šiuolaikinius Baltijos šalių kūrėjus. Kasmet ŠMC apsilanko apie 50 tūkstančių lankytojų – centras išlieka ypatingu traukos centru, kuriame užgimsta ir yra įgyvendinamos naujausios menininkų, kuratorių ir kitų šiuolaikinio meno proceso dalyvių idėjos bei teiginiai.

 5. ŠMC skulptūrų kiemas

Vokiečių g. 2, www.cac.lt, +370 5 2608960

I-VII 12:00-19:00

ŠMC architektui Vytautui Čekanauskui nuo pat atidarymo pradžios šią teritoriją norėjosi skirti būtent skulptūroms. Kiemas po atviru dangumi priglaudžia menininkų erdvines iniciatyvas, išryškindamas architektūrinio ansamblio – vertingo paveldo objekto – vientisumą ir išbaigtumą. Šiuo metu ekspozicijos erdvėje pristatoma menininkų Antano Gerliko, Donato Jankausko, Žilvino Landzbergo, Mindaugo Navako bei Pakui Hardware skulptūrų paroda, o vasaromis čia vyksta renginiai ir kino seansai.

6. Galerija „Vartai“

Vilniaus g. 39, www.galerijavartai.lt, +370 5 2122949

II-V 12:00-18:00, VI 12:00-16:00

Didžiausia privati galerija Lietuvoje pristato įvairiausią bei savitąį šiuolaikinį meną, neapsiribodama konkrečiomis medijomis. Čia galima išvysti tapybos, fotografijos, video ir audio meno ekspozicijų, klausytis koncertų. Iš anksto susitarus, parodas pristato galerijos menotyrininkas. Galerija atstovauja Baltijos šalių kūrėjams tarptautinėje meno scenoje.

 7. „Pamėnkalnio“ galerija

Pamėnkalnio g. 1, www.dsgalerija.lt, +370 5 2624552

II-V 10:00-18:00, VI 10:00-16:00

Judrioje sankryžoje įsikūrusi Pamėnkalnio galerija yra viena seniausių galerijų Lietuvoje, nuo 1960 m. visuomenei pristatanti profesionalių Lietuvos ir užsienio menininkų kūrybą. Galerija ne tik rengia vizualaus meno parodas, bet ir užsiima knygų leidyba, įgyvendina socialinius ir edukacinius meno projektus. Šioje erdvėje galima pamatyti ypač daug jaunų, perspektyvių kūrėjų parodų, įsigyti patikusių meno kūrinių ir pasigėrėti miesto vaizdais pro čia pat įsikūrusios jaukios kavinės langus.

8. Galerija (AV17)

Totorių g. 5, www.av17gallery.com, +370 617 52272

II-VI 12:00-19:00

Galerija bendradarbiauja su gerai žinomais konceptualiosios skulptūros ir juvelyrikos kūrėjais, daug dėmesio skiria perspektyvių jaunų menininkų kūrybiniams ieškojimams pristatyti. Čia organizuojami neformalūs susitikimai su kūrėjais, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės bei tarptautiniai parodų mainų projektai plečia šiuolaikinio meno suvokimą ir kviečia atidžiau pasidairyti po erdvinio meno pasaulį.

 9. VDA parodų salė „Titanikas“

Maironio g. 3, www.vda.lt/titanikas, +370 5 2100136

II-VI 12:00-18:00

Vilniaus dailės akademijos muziejui priklausančioje parodų salėje dažniausiai glaudžiasi studentų, absolventų, dėstytojų parodos, kūrybinės dirtuvės ir konferencijos. Čia nuolat siaučia eksperimentiniai vėjai, eksponuojami „Jaunojo tapytojo prizo“ ir „Jaunojo dizainerio prizo“ konkursantų darbai, vyksta performansai, kviečiami jauni užsienio menininkai.

10. Literatų gatvė

 Kadaise Literatų gatvės pradžioje gyveno rašytojas poetas Adomas Mickevičius, o šiandien čia ant gatvę juosiančios sienos puikuojasi per du šimtus meno kūrinių lietuvių ir užsienio autoriams. Metalo, medžio, stiklo ir kitokios plokštelės – tai vizualiųjų menininkų dovana pačių menininkų pasirinktiems žodžio meistrams. Šiandien Literatų gatvė – viena įspūdingiausių miesto gatvių, tapusi netradicine galerija, kurios vaizdas keičiasi visą parą.

 11. Projektų erdvė „Editorial“

Latako g. 3, +370 655 93347 

Erdvė menininkų eksperimentams ir susitikimams su žiūrovais. Čia glaudžiasi artnews.lt ir žurnalo „Echo Gone Wrong“redakcijos, organizuojamos jaunųjų lietuvių ir užsienio menininkų parodos, gvildenamos šiuolaikinio gyvenimo, filosofinės temos ir  buriama šiuolaikinio meno gerbėjų bendruomenė.

 12. Užupio menų inkubatorius

Užupio g. 2, www.umi.lt, +370 622 75805

I-VII 10:00-18:00

Unkiali Užupio dvasia kviečia menininkus ir lankytojus į dialogą pirmajame meno inkubatoriuje Baltijos šalyse. Čia, name ir kieme šalia Vilnelės upės, vyksta kūrybiniai ieškojimai, reziduoja menininkai iš viso pasaulio, verda meninės bendruomenės gyvenimas. Neformalioje aplinkoje gimsta šiuolaikiniai kūriniai, o instaliacijomis ir skulptūromis apdovanotas kiemas – tarsi galerija po atviru dangumi.

13. Jono Meko vizualiųjų menų centras

Malūnų g. 8, www.mekas.lt, +370 614 78470

II-V 12:00-18:00, VI 12:00-16:00 

Užupyje saugoma trečia pagal dydį fluxus kolekcija – tikras avantgardo traukos centras. Ekspozicija ne tik pristato Jurgio Mačiūno ir Jono Meko kūrybą, bet ir supažindina su naujais kino, video, kompiuterinio meno kūrėjais. Tai centras, kuriame vietą randa ir jauni menininkai, o menas čia – gyvas, kuriamas dabar ir galbūt kada nors taip pat virsiantis avangardo istorija.

 14. Tartle

Užupio g. 40, www.tartle.lt, +370 5 2477724

Vienoje reikšmingiausių privačių meno kolekcijų Lietuvoje galima iš arti pamatyti ne tik didžiausią paveikslų apie Vilnių kolekciją, bet ir skulptūras, senuosius LDK ir Lenkijos žemėlapius, istorinės grafikos darbus, vieną pirmųjų lietuviškai spausdintų knygų – J.Bretkūno „Postilę“. Rolando Valiūno įkurtas centras atveria Lietuvos paveldą ir supažindina su šalies istorija per meno prizmę. Išankstinė registracija būtina.

15. Nacionalinė dailės galerija

Konstitucijos pr. 22, www.ndg.lt, +370 5 2195960

II-III, V-VI 11:00-19:00, IV 12:00-20:00, VII 11:00-17:00

Pirmasis po nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje atidarytas daugiafunkcinis meno ir kultūros centras, didžiausia dailės galerija, atskleidžia Lietuvos dailės ryšius su kitų pasaulio šalių kultūra ir ugdo vizualiojo meno suvokimo kultūrą. 1980 m. žymių lietuvių architektų Gedimino Baravyko ir Vytauto Vieliaus sukurtas pastatas šiandien atimęs naujam gyvenimui ir yra puikus įspūdingas vėlyvojo modernizmo Lietuvos architektūros pavyzdys. Nuolatinėje ekspozicijoje pristatoma modernioji ir šiuolaikinė XX ir XXI a. Lietuvos dailė, skulptūra, grafika, fotografija, objektai, instaliacijos, videomenas. Tai aktyvios komunikacijos erdvė, kurioje žiūrovai susipažįsta su nuolatine ekspozicija, parodomis, dalyvauja kultūros renginiuose, paskaitose ir edukacinėse programose. Čia saugoma per 46 000 eksponatų, veikia ir didžiausias Lietuvoje informacijos apie XX–XXI a. Lietuvos dailininkus archyvas bei biblioteka-skaitykla. Edukacijos centre vyksta dailės pamokos, rengiamos ekskursijos, paskaitos, susitikimai su Lietuvos bei užsienio dailininkais.

16. Edukacijos, rezidencijų ir parodų centras „Rupert“

Vaidilutės g. 79, www.rupert.lt, +370 682 54930

I-V 10:00-17:00

Šioje erdvėje veikia projekcijų erdvė, vyksta unikalios meno laboratorijos ir atviros paskaitos, yra rodomos netradicinės šiuolaikinio meno parodos bei video ir juostiniai filmai, skaitykloje glima rasti daugiau nei du šimtus šiuolaikinio meno leidinių. Čia reziduoja ir savo meninius projektus gali įgyvendinti kūrėjai iš viso pasaulio.


Atsisiųsti
© Go Vilnius 2018 ARTVILNIUS, Alan Scerbakov, Jokūbas Jarmalavičius, Norbert Tukaj, Andrej Vasilenko, Džoja Barysaitė, Laima Milkintė, Saulius Žiūra, Gediminas Gražys, Rytis Šeškaitis
.
.
,