Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Vilnius: vieta, kurioje gimė „Černobylis“, HBO miniserialas

Episode 01

HBO miniserialas „Černobylis“ – karščiausia pokalbių tema tiek tarp kino gerbėjų, tiek tarp istorikų. Pasakojimas žiūrovus nukelia į Sovietų Ukrainą 1986 m. balandžio 26 d. rytą ir vėliau sekusius įvykius. Ekrane atgyja prieš 33 metus žmogaus sukelta branduolinė katastrofa, tačiau serialas sugeba atgaivinti autentišką atmosferą.

Episode 02

Tiesa, garsusis „Černobylis“ buvo filmuotas ne Ukrainoje – idealios serialo lokacijos rastos Lietuvoje, daugiausia Vilniuje. Lankytis 30 km zonoje aplink Černobylį rizikinga, dar 20 000 metų šios vietos nebus tinkamos gyventi žmonėms, tačiau lankantis HBO serialo lokacijoje Vilniuje laukia taip pat galima patirti nuotykių.

Episode 02

Įvertintas „Emmy”

Vilniuje filmuotas „Černobylis” neliko nepastebėtas 2019-ųjų metų JAV televizijos apdovanojimuose „Emmy”. Nominuotas net 19-oje kategorijų, serialas triumfavo dešimt iš jų. „Černobylis” pelnė geriausio mini serialo titulą, o jo kūrėjas Craig Mazin įvertintas už geriausią scenarijų mini serialo kategorijoje. Kūrėjui atsiimant apdovanojimą scenoje skambėjo ir Lietuvos vardas. Auksinėmis „Emmy” statulėlėmis „Černobylis” taip pat įvertintas už režisūrą, operatorių darbą, garso takelį, garso režisūrą, vizualinius bei specialiuosius efektus.

Įdomūs faktai

  • Serialui nufilmuoti prireikė beveik 1000 valandų ir apie 40 skirtingų lokacijų.
  • Filmavime dalyvavo apie 5000 žmonių.
  • „Černobylis“ – iki šiol didžiausias Lietuvoje filmuotas projektas.

Episode 02

Reikiamų lokacijų paieška

Bendra Lietuvos ir Sovietinės Ukrainos istorija bei uždaryta Ignalinos atominė elektrinė buvo vienos svariausių priežasčių filmuoti serialą Lietuvoje. Vienas iš pagrindinių uždavinių buvo grąžinti sovietinę atmosferą Lietuvoje. „Lietuva tapo Europos dalimi ir nukeliavo ilgą kelią, tad dabar teko grįžti atgal ir atskleisti praeities sluoksnius“, – spaudai sakė serialo kūrėjas Craigas Mazinas. Kino studijoje Vilniuje buvo pastatyti sunaikinti reaktoriai, tačiau didžioji dalis veiksmo vyksta mieste – 60 iš 88 dienų buvo filmuojama Vilniuje, siekiant pavaizduoti kuo autentiškesnį žmonių gyvenimą ir sovietinės valdžios melą. Pakeliaukite po įdomiausias filmavimo lokacijas. Norėdami užsakyti organizuotas ekskursijas, galite kreiptis į šias agentūras:

Jei ieškote, kur apsistoti Vilniuje, galite išsinuomoti filmo dvasią atitinkantį butą:

1. Fabijoniškės – Pripetė


Pradėti maršrutą

Stanevičiaus g.

Pripetės miestas užima svarbią dalį „Černobylio“ istorijoje. Čia išryškėja, kaip sovietų valdžia elgėsi su savo piliečiais. Miesto vaizdui sukurti idealiai tiko Vilniaus Fabijoniškių rajonas, pastatytas devintojo dešimtmečio pabaigoje, netrukus po Černobylio katastrofos. „Jis puikiai atspindėjo Pripetės idėją – idealistinį ateities sovietinį miestą. Fabijoniškės simetriškai tvarkingos ir puikiai tinka kine šiuo metu ypač populiariai to laikmečio madai, architektūrai, stiliui: jų formos agresyvios, vyrauja betonas, pilkuma“, – pažymi „Černobylio“ filmavimo aikštelių ir kino kompanijos „Baltic locations“ vadovas Jonas Špokas. Rajonas tiko ir dėl to, kad daugiabučių kiemuose nebuvo senų medžių – juk Pripetė buvo neseniai pastatytas jaunas miestas.

Episode 02 Unit Stills

2. Okupacijų ir laisvės kovų muziejus – KGB kalėjimas

Aukų g. 2A

Šiuo metu vienas lankomiausių muziejaus Lietuvoje penkiasdešimt metų buvo KGB kalėjimas, kuriame išliko tikros kameros ir kankinimo kambariai. Filmuojant epizodą buvo palikti originalūs baldai, kuriais kadaise naudojosi kaliniai.„Pasivaikščioję po muziejų mes supratome, kad mus supa istorijos vaiduokliai. Mums parodė kambarius ir kankinimo būdus, kurių net neįsivaizduočiau“, – „Černobylio“ tinklalaidėje kalbėjo C. Mazinas.

Museum of Occupations and Freedom Fights

3. Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmai – Pripetės viešbučio restoranas

Žirmūnų g. 1E

1982 m. pastatytas pastatas iki šiol išsaugojo dalį istorijos. Autentiški baldai, kavos virimo aparatas bare ir sienų apdaila –  išties kinematografiška vieta. „Nors juose filmavome tik Pripetės viešbučio restoraną ir sceną, kai išrenkami trys narai savanoriai, tačiau mane jie ypatingai žavi“, – sako J. Špokas. Pastatas atspindį sovietmečio architektūros modernizmą ir tarsi sustabdo laiką.

Former cultural and sports centre of the Ministry of the Interior

 4. Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto Architektūros fakultetas 

Trakų g. 1

Vienoje seniausių Vilniaus gatvių stovi XVIII a. rūmai, kurių salės primena sovietmetį, tapo tobulu fonu seriale vaizduojamam teismo procesui. Černobylio liudytojai pamena, kad teismo procesas vyko skubotai, mokyklos salėje. Kadaise buvę Tiškevičių rūmai po Antrojo pasaulinio karo tapo aukštesniąja mokykla, todėl interjeras itin tiko atspindėti laikmetį.

Vilnius Gediminas Technical University Faculty of Architecture

5. Buvę Vyriausybės svečių namai

Latvių g. 70

Svečių namuose, įsikūrusiuose ramiame ir žaliame Žvėryne, šalia Rusijos ambasados, apie 20 metų lankėsi ir gyveno žymiausi sovietų politikai. Čia taip pat apsistojo Sovietų Sąjungos vadovas ir Rusijos prezidentas Michailas Gorbačiovas bei JAV prezidentas Ričardas Nixonas. Autentiškas pastatas tobulai priminė sovietų laikus ir funkcionierių posėdžius.

Former government guesthouse

©Sky UK Ltd/HBO. Photographer Liam Daniel

Episode 02